Чи треба наймати українців для продовження ВНЖ

23.05.2017 року Закон України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” доповнено статтею 5-1 згідно із Законом № 2058-VIII.

Частиною 4 статті 5-1 встановлено, що для продовження терміну дії посвідки на проживання іноземець або особа без громадянства підтвердити працевлаштування в цій юридичній особі не менше трьох громадян України, які приступили до роботи не менше ніж за шість місяців до дати подання заяви про продовження терміну дії свідоцтва, або сплату юридичною особою податку на прибуток підприємств у розмірі не менше 50 мінімальних заробітних плат за останній повний фінансовий рік до дати звернення про продовження терміну дії дозволу.

Таку норму було внесено українським парламентом з метою обмеження створення фіктивних юридичних осіб та отримання фіктивних дозволів на працевлаштування.

Однак, уряд України обійшло цю норму і прийняло Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення (посвідкі) посвідки на проживання, затвердивши його свом постановою № 322 від 25 квітня 2018.

При цьому Прем’єр-міністр України Гройсман, стверджуючи дану постанову посилаючись на пункт вісімнадцятий статті 5 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, опустивши існування ст. 5-1 цього ж закону.

Зазначеним “Порядком оформлення, видачі, обміну …” не передбачено “Продовження терміну дії дозволу на проживання”.

При цьому, відповідно до пункту 19 Порядку оформлення посвідки на проживання в разі закінчення терміну дії посвідки на проживання документи для його обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення терміну її дії.

Тобто, вказаними діями КМУ фактично зробив нечинною норму, встановлену в статті 5-1 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, і вона зараз не працює.