Тимчасовий захист для тих хто проживав в Україні

Війна в Україні триває вже понад місяць. За цей час Україну покинули понад 4 мільйонів українців, більшість з яких – жінки та діти. Як наслідок, багато країн вирішили підтримати біженців. Наразі принципово важливим є розуміння розбіжностей між тимчасовим захистом та статусом біженця.

Перелік осіб, які мають право на тимчасовий захист в ЄС:

 • Громадяни України, які вимушено покинули Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати в результаті військового вторгнення російських військ.
 • Особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року.
 • Члени сімей перших двох категорій, у тому числі чоловік/дружина (включаючи й незареєстровані шлюбні відносини, якщо такі відносини визнає відповідна держава ЄС) та їх неповнолітні неодружені діти або діти їх чоловіка/дружини (без різниці, чи вони народжені у шлюбі чи поза шлюбом, чи усиновлені), а також їх близькі родичі, які проживали разом з ними у складі сім’ї на момент вторгнення Росії до України, і які повністю або переважно перебували на утриманні осіб з перших двох категорій.
 • Громадяни третіх країн.

*Якщо ви хочете отримати більше інформації, стосовно того як вам отримати тимчасовий захист в тій чи іншій країні, звертайтесь за телефоном: +38 095 329 13 55

Країни-члени можуть вирішити поширити тимчасовий захист на тих осіб, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року з огляду на зростання напруженості, або які перебували на території Європейського Союзу (наприклад, через відпустку чи роботу) до цієї дати, і які внаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну. (інформація з сайту МЗС України).

Права осіб, які отримали тимчасовий захист в країнах ЄС:

 • доступ до роботи (на відміну від отримання статусу біженця, відсутня вимога очікування 6 місяців)
 • доступ до освіти: діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування;
 • забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання);
 • доступ до соціального забезпечення;
 • доступ до медичного обслуговування;
 • право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;
 • можливість отримати статус біженця у майбутньому;
 • можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент

Перелік документів для перетину кордону та отримання тимчасового захисту в країнах ЄС:

Наприклад, для в’їзду у Чехію достатньо закордонного чи українського біометричного паспорта, а дітям необхідно мати свідоцтво про народження. Домашніх тварин можна ввозити без документів. Також необов’язково мати сертифікат про щеплення від COVID-19, або здавати ПЛР-тест.

Однак, за первинного перетинання кордону ЄС через країну, яка не входить до зони ЄС без внутрішнього прикордонного контролю, документи перевіряються повторно на прикордонному пункті пропуску наступної країни Шенгенської зони.

Усі країни-члени ЄС, що межують з Україною (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія) дозволяють в’їзд особам, які рятуються від війни в Україні, незалежно від наявності у них біометричного закордонного паспорту.

Людина саме обирає місце проживання піж час оформлення даного статусу. Термін його дії – 1 рік, тобто до 4 березня 2023 р. За умови продовження бойових дій на території України статус автоматично продовжується. Проблем із поверненням в Україну при наявності статусу про тимчасовий захист немає, проте перед від’їздом слід попередити про це міграційну службу.

У свою чергу, статус біженця можуть отримати усі, хто втікає чи переховується від війни. Однак, тут діють певні особливості.

Даний статус можна запросити та отримати лише в країні, з якою першою ви перетнули кордон. До того ж, соціальна підтримка та освіта дітей є аналогічна з тимчасовим статусом, проте одразу на роботу вас взяти не зможуть.  Доведеться чекати офіційного підтвердження статусу біженця (близько пів року, іноді – більше). Стільки ж доведеться чекати, якщо виявите бажання відкликати даний статус.

Оформленням даного статусу займаються відповідні органи. Терміну дії статусу біженця не існує, він є безстроковим на час існування загрози. Де жити людині з таким статусом визначатиме держава, тому змінювати місце проживання чи покидати країну – заборонено. Оформити документ як про тимчасовий захист, так і про статус біженця можна оформити у будь-який момент.

Сьогодні українцям, які перетинають кордон з ЄС через повномасштабне вторгнення Росії, немає потреби подаватись на статус біженця. Рада ЄС одноголосно підтримала рішення ввести систему тимчасового захисту для всіх українських біженців. Після перетину кордону українці автоматично отримують у ЄС правовий статус, який дозволить жити в ЄС, працювати, мати доступ до соціального забезпечення, освіти та медицини.

*Для отримання біль детальної інформації звертайтесь за телефоном: +38 095 329 13 55

У якому статусі українцям можна перебувати на території Європейського Союзу?

Статус особи, якій надано тимчасовий захист

Статус шукача притулку (статус біженця)

Кому надається такий статус?

ü  Громадянам України та членам їх сімей

ü  Особам без громадянства, біженцям та членам їх сімей із третіх країн, які рятуються від війни в Україні

ü  Іноземцям, які постійно проживають в Україні на законних підставах та не можуть безпечно повернутися в країну свого походження

Будь-якій особі, яка рятується від війни або переслідувань

Як отримати такий статус?

Звернутися за дозволом на проживання до органів влади відповідної країни

Звернутися з заявою до компетентних органів країни, до якої ви прибули. Після цього ними здійснюватиметься спеціальна процедура, що триває до 6 місяців і більше

У якій країні можна претендувати на такий статус?

У будь-якій країні ЄС

Лише в першій країні, кордон якої ви перетнули

Де можна проживати?

Вибір місця проживання довільний: може бути надано родинами волонтерів, громадськими організаціями, державою. Також можна проживати у рідних та знайомих. Місце проживання можна змінити у будь-який час, так само як і переїхати до іншої країни

Лише у визначених державою закладах для розміщення біженців. Змінювати місце проживання не дозволено, залишати країну також

Як довго можна перебувати в такому статусі?

1 рік (до 4 березня 2023 р.) з можливість продовження ще на рік залежно від ситуації в Україні

Безстроково на час існування підстав його надання

Чи можна відразу почати працювати?

Так, доступ на роботу надається відразу

Ні, ви матимете доступ до роботи тільки після отримання статусу біженця (через 6 місяців або більше)

Чи можуть діти навчатися?

Так, діти до 18 років мають право навчатися в закладах освіти

Чи буде доступ до соціального забезпечення та медичного обслуговування?

Так

Коли можна повернутися в Україну?

У будь-який момент

Після подання заяви про надання статусу біженця необхідно залишатися в країні протягом усього часу її розгляду (до 6 місяців або більше). Процедура позбавлення статусу біженця займає приблизно стільки ж часу

Чи можна подати заяву на статус біженця не відразу?

Так, можна подати таку заяву у будь-який час

Імміграційне адвокатське бюро було створено в 2007 році. Воно надає допомогу іноземним клієнтам у Києві (KV), Одесі (OD), Дніпрі (DP), Львові (LV), Харкові (KH), Луганській (LG) і Донецькій (DN) областях, АР Крим (KR) і у інших регіонах України.

З тегами: , , ,