Рекомендації та шляхи повернення в Україну у разі примусової депортації громадян України на територію РФ

Все частіше новини України та світу анонсують примусову евакуацію українського населення (зокрема, маріупольців) на територію росії.

 • Як повідомляла Маріупольська міська рада, під час евакуації 24.03.2022 близько 15 тисяч містян були вивезені на територію рф без їх волі
 • На жаль, але подібна ситуація має місце і на тимчасово окупованій частині Київщини, де російські військові намагалися вивозити українське населення до Білорусі
 • За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі – “Мінреінтеграції“), станом на 29.03.2022 внаслідок примусового вивезення військовими рф з тимчасово окупованих та заблокованих міст України близько 40 тисяч українців опинилися на території росії
 • Віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук 26.03.2022 повідомила, що Україна вже офіційно звернулася до президента Міжнародного комітету Червоного Хреста Петера Маурера з вимогою отримати від рф списки усіх громадян України, які були примусово депортовані з Маріуполя, і забезпечити для них можливість повернутися в Україну
 • Наразі Кабінет Міністрів України готує програму підтримки примусово депортованих в рф людей

Тобто, Україна не стоїть осторонь зазначеної проблеми і активно вживає заходи, спрямовані на захист та відновлення порушених прав і свобод своїх громадян.

Наразі ж усім, хто був примусово депортований із України і бажає повернутися назад, варто знати певні правила / рекомендації, які не тільки допоможуть створити їм безпечні умови переміщення до та перебування в росії, але і пришвидшать процес повернення на Батьківщину.

Наведемо головні з них.

І. Рекомендації, яких слід дотримуватися під час (у процесі) примусової депортації із території України:

 1. Дуже важливо зберегти документи, які посвідчують вашу особу. 

Відтак, за можливості не варто передавати свій паспорт громадянина України іншим особам під час та після виїзду з території населених пунктів, де ведуться бойові дії.

Уникайте маніпуляцій з паспортом (якщо це можливо, не дозволяйте ставити позначки, печатки, вносити письмові дані та ін.).

 1. Доцільно мати при собі копії власного паспорту громадянина України та інших рідних/членів сім’ї (чи будь-яких інших документів, що посвідчують особу). 

Це можуть бути як звичайні паперові, так і електронні копії. Такі документи слід сховати у надійному місці поміж своїх речей. 

При цьому, якщо із паперовими копіями все зрозуміло, то щодо формування та зберігання їх електронних аналогів маємо кілька порад.

 • Формування електронних копії документів

Електронні копії документів, що посвідчують особу, є одним із найбільш надійних способів збереження при собі відповідних даних. Це можуть бути скан- чи фотокопії.

Щоб відсканувати документи, сьогодні не обов’язково мати доступ до сканера. Переважна більшість сучасних смартфонів оснащені програмами, що здатні за допомогою камери створювати файли у форматі pdf. У разі відсутності таких можливостей, можна зробити звичайні фото на телефон. 

 • Де краще зберігати такі електронні копії документів? 

Скан-копії та/або фото документів варто не просто зберігати на якомусь конкретному пристрої (зокрема, телефоні чи флеш-накопичувачі), а направити на власну електронну адресу (електронну адресу рідних), доступ до якої не обмежуватиметься використанням конкретного девайсу. 

Доцільність таких дій обумовлена тим, що електронні пристрої мають ризик вийти з ладу, або ж відсутність електропостачання може унеможливити / ускладнити процес заряджання акумулятора. Крім того, на жаль, але під час примусового вивезення осіб за межі України, останні не застраховані від протиправного вилучення у них майна, в тому числі, електронних пристроїв, що зберігають певну інформацію. 

У свою чергу, доступ до електронної пошти зазвичай не обмежений використанням конкретного девайсу. Відтак, направлення скан-копії (фото) посвідчувальних документів на свою електронну пошту може забезпечити доступ до відповідних файлів з будь-якого пристрою та незалежно від фізичного місця перебування особи. Для цього достатньо буде просто авторизувати електронну скриньку та відкрити відповідний лист із електронними копіями документів.  

 1. Спробуйте не підписувати жодних документів. 

Очевидно, що за допомогою вашого підпису окупанти будуть вчиняти спроби приховати свої злочинні діяння та сфабрикувати документи, які підтверджують факт примусової депортації Українців.

 1. За можливості намагайтеся відмовитися від поїздок до таборів.

ІІ. Як себе поводити у так званому “фільтраційному таборі”?

Фільтраційні табори – спеціальні місця для перевірки громадян України, здебільшого розташовані поблизу міст Донецька та Луганська, де перевіряють примусово депортованих українців на “благонадійність” чи “неблагонадійність” перед подальшим вивезенням на територію рф.

Усім тим, хто опинився у таких місцях, Мінреінтеграції радить наступне: 

 • перед проходженням так званої перевірки слід видалити всю “підозрілу” інформацію зі свого смартфону, ноутбуку чи іншого носія інформації: обговорення політичних питань, бойових дій, фото військової техніки та руйнувань. Варто вийти з чатів, де обговорюються (обговорювалися) новини, безпосередньо пов’язані із військовим вторгненням рф. Слід відписатися від такого роду каналів;
 • у разі використання кількох месенджерів, доцільно залишити на телефоні найменш активний або ж взагалі видалити їх;
 • варто встановити двофакторну аутентифікацію на телефоні та на всі додатки з соцмережами;
 • у разі проведення допиту необхідно поводитися максимально нейтрально, не вестися на провокації, не обговорювати політичні питання та не вступати у відповідні розмови/дискусії.

ІІІ. Як повернутися в Україну тим, хто був примусово переміщений на територію росії? 

 1. Куди звертатися за допомогою?

Щонайперше, необхідно вийти на зв’язок та передати компетентним органам (особам) України інформацію про себе та про бажання повернутися в Україну. 

Зв’язки та комунікації можна встановити через найближчі посольства України в сусідніх державах або державах можливого транзитного проїзду. 

Для цього Мінреінтеграції на своєму веб-сайті опублікувало контактні номери телефонів та електронні адреси посольств (консульств) України в низці держав, серед яких Грузія, Азербайджан, Казахстан, Естонія, Литва, Латвія, Білорусь, Польща, Туреччина та інші (інфографіка нижче).

Дипломатичним установам України за кордоном доручено надавати необхідну консультативну та консульську допомогу депортованим українцям для забезпечення їх повернення до України.

Крім того, намагайтеся вийти на контакт зі своїми друзями / знайомими / рідними, які можуть повідомити інформацію про вас українській стороні. 

2) Що необхідно повідомити під час встановлення зв’язку з Україною:

 • ідентифікуючі особу дані (серед яких, ПІБ, дата народження, адреса реєстрації місця проживання та ін.);
 • контактну інформацію, що може забезпечити встановлення зв’язку із особою, яка потребує допомоги (номери телефонів, електронні адреси, сторінки в соціальних мережах);
 • дані про напрямок руху, за яким здійснюється протиправна примусова евакуація за межі державного кордону України (якщо інформація надається під час фактичного протиправного примусового переміщення осіб);
 • дані про місцезнаходження, зокрема, але не виключно: назви області, населеного пункту, вулиці, номер будинку (у випадку відсутності точних даних про назву населеного пункту, точної адреси місця знаходження, слід максимально детально і повно описати характерні ознаки місця перебування, місцевості, наявність певних визначальних об’єкти).
 1. Рекомендації Мінреінтеграції щодо маршрутів виїзду з рф:

Виїхавши із території рф на територію іншої держави, процес повернення в Україну буде значно швидшим і безпечнішим.

ВАРІАНТ № 1 “РОСІЯ – ЕСТОНІЯ”

Виїзд з території рф через естонський кордон, перепускний пункт Івангород – Нарва.

Щоб доїхати до пропускного пункту спочатку необхідно дістатися до Санкт-Петербурга, наприклад потягом, а звідти – до Івангорода (2 год в дорозі).

З Нарви можна дістатися до Таллінна за 2 год (для громадян України проїзд безкоштовний). 

ВАРІАНТ № 2 “РОСІЯ – ЛИТВА”

Найлегший спосіб виїхати з росії до Риги (Латвія) чи Вільнюса (Литва) – скористатися послугами автобусних пасажирських перевезень Ecolines.

Підсумовуючи зазначене вище, радимо кожному, хто був підданий протиправній примусовій депортації з України на територію рф, дотримуватися зазначених вище рекомендацій. При цьому, слід  пам’ятати, що Україна піклується про усіх своїх громадян, які з тих чи інших причин потребують її допомоги, та вживає необхідних заходів, аби кожен українець міг повернутися якнайшвидше на Батьківщину.

Слава Україні!

Імміграційне адвокатське бюро було створено в 2007 році. Воно надає допомогу іноземним клієнтам у Києві (KV), Одесі (OD), Дніпрі (DP), Львові (LV), Харкові (KH), Луганській (LG) і Донецькій (DN) областях, АР Крим (KR) і у інших регіонах України.