Компенсація українцям пошкоджених чи знищених під час війни окремих категорій об’єктів нерухомого майна

З початку квітня Верховна Рада України ухвалила за основу законопроект про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації

Цей Закон був розроблений з метою компенсації збитків у грошовому еквіваленті за майно, яке постраждало під час бойових. Також, цей Закон передбачав певний збір інформації для подання майбутніх позовів проти країни агресора.

Хто ж може отримати цю компенсацію:

  • власники житла;
  • інвестори, які не ввели будівлю в експлуатацію;
  • членами кооперативів, які не оформили право власності на майно;
  • а також спадкоємці цих категорій.

Також відкритим залишається питання компенсації власникам нежитлового нерухомого майна, наприклад автомобілів та компенсації юридичним особам, адже про два ці питання поки що немає жодної інформації. Це правда, що Верховна Рада України ухвалила закон про відміну всіх платежів крім пенсійного збору за привезений автомобіль, однак для покупки транспортного засобу також потрібні фінанси. Ми з нетерпінням чекаємо на роз’яснення цих двох питань.

Відповідно до проекту Закону передбачаються такі способи надання компенсації:

  1. грошова компенсація на спеціальний банківський рахунок, якщо майно пошкоджено;
  2. фінансування нового будівництва, якщо об’єкт нерухомого майна знищено. При цьому максимальний розмір такого виду компенсації – не більший за вартість 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна. Можна отримати і житлову нерухомість більшої вартості, але в такому разі доведеться сплатити різницю між вашим майном і тим, яке ви хочете отримати;
  3. фінансування відновлення пошкодженого загального майна багатоквартирного будинку (тобто сходові майданчики, шахти ліфтів, підсобні та технічні приміщення тощо).

Заявки на компенсацію за пошкодження або втрату майна можна подавати через програму “Дія” за допомогою послуги “Пошкоджене майно”. Також орієнтовно з середини квітня з’явиться можливість подавати заяви письмово – через ЦНАПи, органи соціального захисту населення чи нотаріусів.

Ми завжди радимо не тягнути з поданням документів, і в цьому випадку дотримуємося такої самої думки. Чим раніше ви заявите про збитки, тим швидше зможуть взятися за розгляд вашої справи і тим швидше ви зможете отримати компенсаційну виплату.

Які ж рядки подання на компенсацію?

Терміни подання дійсні під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, де знаходиться (знаходилося) пошкоджене або знищене житло. Станом на 12.04.2022 року строк подачі компенсації для втрат становить до 24.07.2022 року. Є велика ймовірність того, що цей рядок може бути продовжений.

Заяви розглядатимуться спеціально створеною Комісією з розгляду питань надання компенсації.

У кожному населеному пункті буде створюватися окрема черга на отримання відповідного відшкодування.

Чиї заявки будуть розглянуті найшвидше?

Інвалідністю I та II груп, учасникам бойових дій зможу швидше отримати компенсацію, ніж інші групи населення.

Хто фінансує цю програму?

Кошти для даної програми виділили партнери України і був сформований фон відновлення майна і зруйнованої інфраструктури України у зв’язку з збройною агресією російської федерації, і міжнародна допомога країн так само допоможе здійснити цю програму.

В Україні вже запрацював Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури.

Імміграційне адвокатське бюро було створено в 2007 році. Воно надає допомогу іноземним клієнтам у Києві (KV), Одесі (OD), Дніпрі (DP), Львові (LV), Харкові (KH), Луганській (LG) і Донецькій (DN) областях, АР Крим (KR) і у інших регіонах України.